Teng is top overall pick in 2016 PBA D-League Draft

Norman Lee Benjamin Riego on Dec 20, 2016 12:53 PM
Teng is top overall pick in 2016 PBA D-League Draft
NO SURPRISE. There were few surprises in the 2016 PBA D-League Draft with Jeron Teng and Jom Sollano going one-two.

As expected, Jeron Teng was the first name called in the 2016 PBA D-League Draft.

Like they have been saying so, the two-time champion out of De La Salle University was made the top overall pick by AMA Online Education on Tuesday at the PBA Café in Pasig.

For Titans mentor Mark Herrera, their decision was a no-brainer. “Ginawa lang namin yung siabi na namin,” he said.

Another former collegiate champion followed with Tanduay selecting Colegio de San Juan de Letran’s Jom Sollano second overall.

Next, Racal went with Jonjon Gabriel of San Lorenzo College, CafeFrance-Centro Escolar University went with Patrick Aquino, Wangs went with G-Boy Babilonia of Ateneo de Manila University, Victoria Sports-Manuel L. Quezon University went with Jason Grimaldo, Cignal-San Beda College went with Davon Potts, and Province of Batangas went with Wilmar Anderson.

University of Sto. Tomas’ Jeepy Faundo will join Teng in AMA as the first pick in the second round. Together, they fortify a lineup that looks to finally contend in the tournament.

Monbert Arong of Far Eastern University will then be playing for the Rhum Masters, Jerrick Balanza of Letran will be playing for the Tile Masters, Mishaal Vernon will be playing for the Bakers, Justin Arana of University of Sto. Tomas will be playing for the Couriers, and Jon Macasaet also of UST will be playing for Batangas.

Completing the second round, Nikki Lao will still be playing for Victoria-MLQU while Robert Bolick will still be playing for San Beda.

Former Asean Basketball League Heritage Import Jason Brickman, who was thought to be one of the top picks, fell three rounds before being taken by Tanduay 26th overall.

The PBA D-League Aspirants Cup commences on January 19, 2017.

The following is the complete draft recap:

Round 1

AMA ONLINE EDUCATION - Jeron Teng (DLSU)

Tanduay Rhum Masters - Jom Sollano (Letran)

Racal Tile Masters - Jonjon Gabriel (San Lorenzo)

CafeFrance Bakers - Patrick Aquino (CEU)

Wangs Couriers - G-Boy Babilonia (Ateneo)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Jason Grimaldo (MLQU)

Cignal-San Beda College - Davon Potts (San Beda)

Province of Batangas - Wilmar Anderson (UB)

Round 2

AMA ONLINE EDUCATION - Jeepy Faundo (UST)

Tanduay Rhum Masters - Monbert Arong (FEU)

Racal Tile Masters - Jerrick Balanza (Letran)

CafeFrance Bakers - Mishaal Veron (CEU)

Wangs Couriers - Justin Arana (UST)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Nikko Lao (MLQU)

Cignal-San Beda College - Robert Bolick (San Beda)

Province of Batangas - Jon Macasaet (UST)

Round 3

AMA ONLINE EDUCATION - Embons Bonleon (UST)

Tanduay Rhum Masters - Paul Varilla (UE)

Racal Tile Masters - Mac Tallo (SWU)

CafeFrance Bakers - Orlan Wamar (CEU)

Wangs Couriers - Chris Lalata (St. Francis)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Jeymark Mallari (MLQU)

Cignal-San Beda College - AC Soberano (San Beda)

Province of Batangas - Chris Dela Pena (Letran)

Round 4

AMA ONLINE EDUCATION - Renz Palma (UE)

Tanduay Rhum Masters - Jason Brickman

Racal Tile Masters - Daryl Singontiko (Perpetual)

CafeFrance Bakers - Alvin Capobres (Baste)

Wangs Couriers - Michael Ayonayon (Sienna)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Juan Baliday (MLQU)

Cignal-San Beda College - Calvin Oftana (San Beda)

Province of Batangas - Thomas De Guzman

Round 5

AMA ONLINE EDUCATION - Peejay Barua (DLSU)

Tanduay Rhum Masters - Andreas Cahilig (Amang Rodriguez)

Racal Tile Masters - Jon Sheriff (UST)

CafeFrance Bakers - Allyn Bulanadi (Baste)

Wangs Couriers - Earvin Lacsamana (St. Francis)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Gianne Rivera (MLQU)

Cignal-San Beda College - JB Bahio (San Beda)

Province of Batangas - JR Yasat (PCU)

Round 6

AMA ONLINE EDUCATION - Sabah Cox (CDO College)

Racal Tile Masters - AJ Coronel (Perpetual)

CafeFrance Bakers - Justine Mercado (Baste)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Justine Padua (MLQU)

Cignal-San Beda College - Joe Presbitero (San Beda)

Province of Batangas - Lucky Mangabang (UB)

Round 7

AMA ONLINE EDUCATION - Jason Riley

Racal Tile Masters - Thomas Torres (DLSU)

CafeFrance Bakers - Caesar Ortega (USC)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Allan Dela Cruz (MLQU)

Cignal-San Beda College - Kenneth Alas (San Beda)

Province of Batangas - Mark Carongoy (Colegio de San Lorenzo)

Round 8

AMA ONLINE EDUCATION - Kim Pojol

Racal Tile Masters - Reggie Boy Basibas (UST)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Alexander Unsay (MLQU)

Cignal-San Beda College - Kyle Carlos (San Beda)

Province of Batangas - Greco Magbuhos (LPU)

Round 9

AMA ONLINE EDUCATION - Maui Bernabe (Letran)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Miguel Plata (Mindanao)

Cignal-San Beda College - Krenz Carlos

Province of Batangas - Justina Ada (LPU-Laguna)

Round 10

AMA ONLINE EDUCATION - Jay-Ar Gaco (Arellano)

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Harold Butron (Adamson)

Cignal-San Beda College - PASS

Province of Batangas - Earvin Mendoza (St. Clare)

Round 11

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Yankie Haruna (CSB)

Province of Batangas - Benhur Lascano

Round 12

Victoria Sports-Manuel L. Quezon University - Marvin Lee (UST)

Province of Batangas - Kervin Revadavia (St. Vincent)

Round 13

Province of Batangas - Cedric De Joya (UB)

Round 14

Province of Batangas - Don Fortu

Round 15

Province of Batangas - Raymond Inciong (BSU)

Round 16

Province of Batangas - Jose Mari Bautista

Round 17

Province of Batangas - Mark Cailao (LPU-Laguna)

Round 18

Province of Batangas - Dahrrel Caranguian

---

Follow this writer on Twitter, @riegogogo.

Latest News